Nezabudnuteľná dovolenka na ostrove Hvar

Hvar nie je len ostrov. Stredojadranský a rozlohou štvrtý najväčší chorvátsky ostrov Hvar rozhodne treba navštíviť. Svoje o tom vie veľké množstvo dovolenkárov, ktorý tu prežili krátke, ale aj dlhšie dovolenky.

„Kako si?“, štandardná otázka predavačov vo hvarských obchodíkoch pouličných stánkoch. Neznamená to nič hanlivé ako sa na prvé počutie môže zdať, je to prívetivá otázka "Ako sa máte?", s cieľom nenútene sa zalíškať a predať niektorý zo svojich výrobkov turistom. Áno, nasledujúci článok bude o chorvátskom ostrove Hvar, ktorý učaroval nejednému návštevníkovi.

Stredojadranský a rozlohou štvrtý najväčší chorvátsky ostrov susedí s nemenej známym Bračom. Voľným, doširoka otvoreným okom ho uvidíte aj z vyhľadávanej Makarskej riviéry, ale treba ho navštíviť. Svoje o tom vie aj Boris Filan, ktorý tu prežil krátky, ale intenzívny kus života.

Stari Gra pristav

Časť ostrova sa nachádza veľmi blízko pevniny, preto nie je problém dostať sa sem hoci aj na malom člne. Nedajte sa oklamať tým, že Hvar je ostrov a nedisponuje inými atraktívnymi vymoženosťami. Malé kostolíky, ale aj kláštory, historické a lákavé úzke uličky, múzeá, kaviarne plné domácich a turistov, útulné reštaurácie s lahodnými morskými špecialitami – to všetko a ešte viac vám ostrov ponúkne a jeho hlavný bod Stari Grad. Neohrdnite malebnými tyrkysovými zátokami, kde sa môžete schladiť po výdatnom obede. Alebo máte chuť vyraziť za kultúrou?

 

Pokračovanie článku nižšie


hvar


Reklama

 

Tu sú tipy pre vás:

Na ostrove sa nachádza jaskyňa, v ktorej archeológovia našli pozostatky prehistorického človeka. Okrem toho tu objavili prastarú keramiku, mince a rôzne iné predmety.

Čo tak pozrieť si najstaršie verejné európske divadlo, ktoré bolo postavené už v 16. storočí? K nemu vás zavedie vôňa levandule, ktorou je Hvar a najmä Stari Grad známy.

Ak vás lákajú pamätihodnosti, pozrite si ich v dome Gradic Gramotorov – nachádzajú sa tu pozostatky gréckych hradieb z kyklopského muriva, čo sú obrovské kvádre naukladané na seba, ale bez použitia malty.

Turisticky najvyhľadávanejšou pamätihodnosťou je letné sídlo básnika P. Hektorovica s názvom Tvrdalj, ktoré bolo vybudované v 16. storočí a disponuje prekrásnou záhradou, vlastným rybníkom a navyše sa tu nachádza etnografická zbierka.

Za návštevu stoja kostoly Sveti Stjepan a Sveti Ivan, ktorý bol postavený na mieste niekdajšieho antického chrámu a románskej svätyne a dominikánsky kláštor z 19. storočia, ktorý bol obnovený po nájazdoch Turkov v 17. storočí, a ktorý pravdepodobne ukrýva originál od Tintoretta.

Ak kultúra nie je vašou silnou stránkou a prišli ste vyslovene „lebediť“ a užívať si kľud, doprajte si oddych na pláži s knihou v ruke a k tomu pohár lokálneho vínka vyrobeného z hrozna viníc dopestovaných priamo na ostrove. Alebo si zájdite na výlet loďou a majte oči otvorené – vidieť tu ponad hladinu skákajúce delfíny. Šťastnú cestu! 

Slavomír Repka
Author: Slavomír RepkaWebsite: http://www.slavomir.sk
Obchodník, školiteľ, Mystery shopper
Autor sa venuje Mystery shoppingu a školeniu obchodníkov (obchodných zástupcov) pre obchodné spoločnosti a firmy pôsobiace v službách (kaviarne, reštaurácie, kamenné predajne a pod.) Kontaktný e-mail: repka((a))slavomir.sk

on 31 March 2015
Hore