Dubrovník, ďalšia zastávka v Chorvátsku (2014)

Dubrovník (chorv. Dubrovnik, lat. Ragus, tal. Ragusa alebo aj Ragusa di Dalmazia, prezývaný aj Perla Jadranu) je mesto v Chorvátsku. Nachádza sa v južnej Dalmácii pri Jadranskom mori a má okolo 43 000 obyvateľov.  Historicky mesto, založené v 7. storočí, spočiatku tvorilo ...

... slobodnú kupeckú republiku (Ragusa, Dubrovnícka republika), ktorá bola najprv pod nadvládou Benátok, potom Uhorska, od roku 1526 Osmanskej ríše a ktorú roku 1806 (napoleonské vojny) obsadili a zrušili Francúzi. V roku 1667 mesto takmer zničilo zemetrasenie. (Toto a mnoho iného sa dozviete na WIKI)

V predchádzajúcom článku som Vám priblížil Chorvátske stredisko Podgora (Podgora v Chorvátsku, zaujímavá destinácia na dovolenku) a dnes sa budem venovať Dubrovníku z pohľadu "dovolenkára".

Do Dubrovníka sme prišli v neskutočnom lejaku, ktorý sa ani nesnažil prestať, preto sme si išli nájsť ubytovanie niekde mimo Dubrovníka. Našli sme ho v zaujímavej dedinke, známej svojím arboretom, Trsteno. (Tejto dedinke sa budem venovať neskôr.)

Takže naše oči (náš pohľad) na Dubrovník.

Nádherné mestečko, kde sa spája minulosť (za hradbami) so súčasným mestom. Kto nemá rád veľa chodenia po schodoch a do kopca, tomu by som Dubrovník neodporúčal pre denno denný život.

 dubrovnik schody

 Z pohľadu človeka, ktorý si rád pozrie históriu je tu staré mesto a hlavne jeho opevnenie, po ktorom sa dá prejsť. Prechádzka je to krásna, na priamom slnku, niečo pod dva kilometre dlhom opevnení, z ktorého sa vám naskytajú neskutočné pohľady (Viac v galérii pod článkom)

Po prechádzke dobre padne obed. Hneď pri vstupe do starého Dubrovníka máte reštauráciu s dlhoročnou históriou, veľkým množstvom miest na sedenie, dobrou obsluhou a výborným jedlom.

 

Reklama


post2 spatna vazba resl


 

 penerizoto

 

Trocha budete musieť privrieť oči nad cenou, ale to si myslím, že je každému jasné, že celé pobrežie Chorvátska žije z cestovného ruchu. Je to trocha na škodu, ale z pohľadu obchodníka to chápem. Pokiaľ za svoje ceny dokážu produkt predať...

Pláže.

Samostatná kapitola v Dubrovníku, respektíve v južnejšej časti Chorvátska. Neočakávajte pláž, plnú kamienkov a postupné vstupy do vody. Na to zabudnite, okrem pár vybraných pláži. Všetko ostatné je bralo a vstup do vody po rebríkoch, alebo skokom.

plaz

Aj to má svoje čaro, ale s deťmi radšej nie.

Krátky záver.

Som rád, že som videl Dubrovník, lebo je to krásny kút sveta, ale dovolenku by som tam tráviť nechcel.
- ceny všetkého (premrštené)
- chodenie (množstvo schodov a veľké prevýšenie)
- pláže
- vzdialenosť od Slovenska
- prechod cez Bosnu a Hercegovinu, kde sa dlho čaká na colnici

+ nádherné staré mesto
+ nádherné výhľady z hradieb
 

 

bwd  Set 1/5  fwd

Slavomír Repka
Author: Slavomír RepkaWebsite: http://www.slavomir.sk
Obchodník, školiteľ, Mystery shopper
Autor sa venuje Mystery shoppingu a školeniu obchodníkov (obchodných zástupcov) pre obchodné spoločnosti a firmy pôsobiace v službách (kaviarne, reštaurácie, kamenné predajne a pod.) Kontaktný e-mail: repka((a))slavomir.sk

on 13 August 2014
Hore