Reklama

(Ne)kultúrny zážitok z divadla

mataBol som pozvaný na Novú scénu s predstavením Mata Hari. Keďže "kultúru" môžem, nebol problém ma presvedčiť, ale pre istotu som si nepozeral recenzie. Mám rád prekvapenia. Bohužiaľ musím napísať, že očakávaný kultúrny zážitok sa premenil na kultúrny šok.

Dnes si všetci sťažujeme, že doba je iná, rýchla, posiata stresom. Aby sme toto všetko prežili v zdraví, potrebujeme si nájsť spôsob relaxu, regenerácie, načerpania síl do ďalšej práce. Aj k tomu má slúžiť kultúra, divadlo.
Pamätám si dobu starého DJZ v Prešove, keď návšteva divadla zaváňala niečim výnimočným, dýchala na nás "múza" prostredníctvom hercov a na divadelné predstavenie sme spomínali dlho. Samozrejme v dobrom.
Jednoducho sme načerpali energiu a hercom sme to uverili.
Keďže tento článok je uverejnený na tomto webe (www.odporucame.eu), tak sa budem skôr venovať službám, ktoré nám, za nie lacný lístok, ponúka divadlo Nová scéna.

 

Reklama                                                           Pokračovanie článku nižšie
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 logo pres.r.o. je zameraná hlavne na zlepšovanie práce  obchodníkov, obchodných zástupcov, zamestnancov v obchode a      službách a na zlepšovanie práce takýchto spoločností.

 

     Consulting           Školenia           Prieskum trhu


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokračovanie článku.


Resumé v bodoch:
1. Do divadla chodím hlavne (aj) kvôli zážitku z príbehu. Bohužiaľ predstavenie Mata Hari ma nezaujalo, dokonca môžem povedať, že ma nudilo. Prečo to tak bolo nemienim rozoberať (na to sú iní odborníci), ale mňa z celého predstavenia zaujali dve scény.
a.) Scéna herne, kde sa na javisku objavili kostýmy (červená a čierna).
b.) Keď sa na scéne objavil majster Čálik a "spucoval" svojho syna.
Toť vsjo k predstaveniu (či veľa, či málo, je na vás).


2. Do divadla chodím aj kvôli zážitku z atmosféry divadla, foyer plný ľudí, divadelný bar plný ľudí a ...(doplňte si každý svoje). A tu si dovolím byť konkrétny a kritický k Novej scéne v Bratislave.
Možno, že je to tak aj inde, ale to nie je môj momentálny záujem.


a.) Foyer plný ľudí, precízne "spracovaných" na vstupe a v šatni, by som pokladal za posledné a jediné plus.
b.) Toalety. Nikto ma nepresvedčí, že rad niekoľko desiatok žien čakajúcich na toalety v prestávke, je to pravé orechové a kultúrne. Absolútne mínus.
c.) Bar. Divadelný bar Novej scény počas prestávky je obyčajná nekultúrna zlodejina. Bar, ktorý nemá nič spoločné s (divadelnou) kultúrou. Dvaja "maníci" uprostred haly podávajú nápoje, ktoré sú na daný priestor a spôsob podávania neskutočne predražené.
Malá voda v plastovej fľaške za 1,40€, 0,04l KBŠ za 3,50€, čašník s gaťami uloženými "proklete" nízko, nejde to cez pokladňu a ani KBŠ nie je KBŠ, ale pančované KB. (Karpatské brandy "špeciál" nalievané do whiskáča!!!) Predražená, nekultúrna zlodejina, nehodná kultúrneho stánku, absolútne mínus. 

 Záver?

Kultúra, kde divadlo patrí, by mala vychovávať, učiť lepšiemu správaniu, dávať do pozornosti tzv. ideály, nepísané pravidlá, noblesu, slušnosť, ...
Z Novej scény mám dojem, že ma (pri tejto návšteve) chceli naučiť, že kradnúť sa je normou, kultúra pitia nemusí byť, noblesa sa nenosí a pod.

Celkové hodnotenie:

znamka 4

Použitý obrázok v perexe (zdroj

 

jtagencyReklama

  {jcomments on}
Pripravujeme: Reportáž z Dní otvorených pivníc 2013

 
Slavomír Repka
Author: Slavomír RepkaWebsite: http://www.slavomir.sk
Obchodník, školiteľ, Mystery shopper
Autor sa venuje Mystery shoppingu a školeniu obchodníkov (obchodných zástupcov) pre obchodné spoločnosti a firmy pôsobiace v službách (kaviarne, reštaurácie, kamenné predajne a pod.) Kontaktný e-mail: repka((a))slavomir.sk

on 15 November 2013
Prečítané: 5072x
Hore