Reklama

Technológia výroby

Výhodné prírodné podmienky, usilovnosť pestovateľov a tajomstvo výroby vína je výsledkom zrodu tokajského vína „VINUM REGUM REX VINORUM " (víno kráľov kráľ vín). Zber sa začína koncom októbra a vďaka špeciálnej mikroklíme hrozno prezrieva. V dôsledku jesenných dažďov a ranných hmiel bobule hrozna zoslabnú a napadne ich ušľachtilá pleseň Botrytis Cinerea. 

 Následne slnečné dni napomáhajú cukornatosti bobúľ a vytvárajú cibéb. Vína sú bohaté na kyseliny a chuťové zložky. Zrenie prebieha v tufových hĺbkových pivničných sústavách pri teplote 10–12˚C. Vďaka pivničnej plesni je vlhkosť vzduchu 78–98 %. Víno tak získava svoju chuť, farbu a arómu typickú pre tokajské vína.

Tokajský výber 3,4,5,6-putňový
Tokajský výber 3, 4, 5, 6- putňový sú vína, ktoré sú špičkou tokajských vín. Sú vyrábané tradičnou technológiou pomocou tzv. cibéb - hrozienok, ktoré vplyvom pôsobenia ušľachtilej pliesne Botrytis cinerea Persoon dodávajú vínam zvláštnu, nezameniteľnú príchuť a vôňu. Na zhrozienkovatenie a výrobu tokajských vín sa môžu použiť len zákonom určené odrody, a to:

Furmint - v tokajskej odrodovej skladbe tvorí 65%,
Lipovina - 25%,
Muškát žltý – 10%.

Iné odrody sa na výrobu tokajských vín nesmú použiť. Chlebová príchuť vín je daná prítomnosťou kyslíka v priebehu zrenia hrozna i vína.


                Prečítajte aj:           Naučíme vašich obchodníkov zvýšiť obraty predajov


Tokajské odrodové vína
Výroba tokajských odrodových hroznových vín závisí od mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú kvasné procesy pri získavaní tokajských suchých a polosladkých vín. Hrozno sa ihneď lisuje a mušty kvasia v drevenej sudovine väčších objemov. Dokvasené mladé vína sa potom stáčajú do súdkov s objemom 136 až 250 litrov. Po procese zrenia získané tokajské odrodové víno je suché alebo polosladké charakterizuje ho 11–12% obj. alkoholu, jemná zlatožltá farba a vyšší obsah prchavých kyselín.

Tokajské samorodné vína
Ďalším typom tokajského vína je samorodné suché a sladké. Tokajské samorodné sladké sa vyrába z hrozna tak, že cibéby sa zo strapcov nevyberajú, čím po prekvasení a vyzretí ostane vo víne zbytkový cukor 20–50 g/l. Na výrobu tokajského samorodného suchého vína sa používa dozreté víno bez cibéb. Po približne mesačnom kvasení sa víno stáča z väčších do menších nádob. V menších súdkoch, ktoré kvôli oxidačným procesom nie sú doplnené, prebieha pri teplotách 11–14 C dlhodobý proces zrenia. Samorodné suché tokajské vína musia mať zlatožltú farbu.

ZDROJ: http://www.tokajvinicky.sk/sk/technologia-vyroby.html

Obchodný partner
Author: Obchodný partner

Prečítané: 22747x
Hore